Tak płyniemy

Port Lawrio

Jeśli odbierasz jacht czarterowy w ateńskiej części Grecji, prawdopodobnie musisz pojechać do Aten albo do Lawrio. Wiele firm czarterowych stacjonuje w marinie Alimos. Pozostałe w marinie Olympic albo porcie Lawrio.

Lawrio to miasteczko o tradycjach przemysłowych, położone około 50 km od Aten. Niewiele tu atrakcji turystycznych, a samo miasto nie wyróżnia się architekturą.

Port w Lawrio znajduje się w centrum miasta. Nie sposób go przeoczyć. Obok siebie mieszczą się port turystyczny, rybacki i promowy.

Jak dojechać do Lawrio?

Autobus

Niestety, nie ma bezpośredniego autobusu do Lawrio. Konieczna jest przesiadka w Markopoulo.

Autobus KTEL odjeżdża co godzinę z poziomu przylotów między wyjściem 2 i 3. Dojazd trwa około godziny, a cena biletu to 4,40 euro.

W Markopoulo przesiadasz się do autobusu do Lawrio, który kończy trasę przy porcie.

Taxi

To oczywiście najłatwiejszy i najszybszy sposób, by dotrzeć z lotniska do Lawrio. Dojazd trwa 30 minut, a koszt to około 40 euro. W nocy drożej (70 euro).

Taksówkę łatwo znajdziesz przed wyjściem z terminala.

Port w Lawrio

Cumowanie

Port jest duży, bo mają tu około 700 miejsc do cumowania. Ale nie należy do najpiękniejszych ani najbardziej wygodnych.

Większość miejsc przy kejach jest zarezerwowana dla firm czarterowych. Jeśli chcesz tam zacumować, kilka dni wcześniej zadzwoń albo wyślij zapytanie mailem.

+30 2292027711

info@oll.gr

Cena postoju wynosi 1,80 euro za 1 metr jachtu.

W większości miejsc w porcie cumuje się rufą do kei, z muringiem.

Port w Lawrio
Port w Lawrio

Warunki w porcie

Na kei jest dostępny prąd i woda. W porcie nie ma stacji paliw. Paliwo jest dowożone cysterną. Nie znajdziesz tu też łazienek.

Przy południowym wietrze tworzy się fala. Warto pamiętać, że czasem muringi puszczają.

Okolice portu

Przystanek autobusowy jest blisko portu. Tuż obok hotelu, którego na pewno nie przegapisz, Nikolakakis Rooms. Obok hotelu znajduje się pralnia samoobsługowa. A jeśli pójdziesz dalej, odchodząc od portu, dojdziesz do pasażu z restauracjami i kawiarniami.

Przystanek autobusowy

Gdzie zjeść?

Przy wejściu do portu jest kawiarnia. Sympatyczne miejsce, żeby wypić poranną kawę czy zjeść ciastko.

Port znajduje się przy ruchliwej ulicy. Zobaczysz przy niej kilka restauracji i kawiarni. Na przykład restaurację To Petrino, która mieści się w ładnym kamiennym budynku. To jeden ze starszych budynków w mieście. Zdania co do jakości kuchni są podzielone. Niektórzy chwalą tamtejsze owoce morza. Naszym zdaniem, to dobra propozycja dla tych, którzy się spieszą albo są bardzo zmęczeni.

Warto odejść nieco od portu. Wcale nie tak daleko. Może 300 metrów dalej znajduje się pasaż, gdzie jest mnóstwo restauracji, kawiarni, piekarni czy cukierni.

Tam znajdziesz restaurację Pasta Patata, gdzie podają robiony na miejscu makaron. Pyszny! Inną opcją jest To Steki Tou Mina, restauracja z owocami morza.

Sardynki w To Petrino
Atmosfera w To Steki Tou Mina

Gdzie zakupy?

Około 200 metrów od portu za sklepem Jumbo, którego nie da się przegapić, bo kolorowe litery widać z daleka, znajduje się supermarket MyMarket. Jest duży, możesz zrobić w nim zakupy na jacht i zamówić dowóz do mariny.

Jeśli masz ochotę odejść nieco dalej, na końcu pasażu około 1 km od portu, są obok siebie dwa supermarkety MyMarket i Sklavenitis. One również oferują bezpłatny dowóz zakupów. Oferta we wszystkich supermarketach jest podobna. Choć w Sklavenitis mają pewną suchą kiełbaskę, której nie mają w MyMarket. Dlatego my z reguły wybieramy Sklavenitis.

Port w Lawrio pokazywaliśmy w jednym z odcinków na YouTube.

Najnowsze wpisy