Tak płyniemy

Dlaczego warto żeglować w Grecji

Jeśli żeglować to w Grecji! Wiesz, że cykady na Cykladach Kora napisała po wakacjach na wyspie Ios? Wcale Jej się nie dziwię. Grecja jest szalenie inspirująca.

Agnieszka na Ios
Agnieszka na Ios

To prawda, że wszystkie kraje śródziemnomorskie mają nam wiele do zaoferowania. I praktycznie wszędzie można żeglować. My jednak upodobaliśmy sobie Grecję. Dlaczego warto żeglować w Grecji?

Wielość wysp a każda inna

Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie – 3700 km i około 2900 wysp (znajdziesz różne wyliczenia). Należą do nich Wyspy Jońskie, Egejskie, Sarońskie, Cyklady, Sporady, Dodekanez.

Wyspy oferują różnorodność krajobrazową i architektoniczną

W mojej opinii najciekawsze są Cyklady. Choćby ze względu na biało-niebieskie zabudowania. Każdy zna bajkowe ujęcia z Santorini. Ale wyspy z zabudową wenecką, takie jak Hydra, również zachwycają. A znana każdemu zatoka Zakynthos z rdzewiejącym na plaży wrakiem? Niebiański widok!

Biało-niebieska zabudowa Cyklad
Biało-niebieska zabudowa Cyklad

Tu co krok znajdziesz miejsca, znane z historii, a także z mitów

Jak choćby pałac w Knossos na Krecie, a w nim labirynt Minotaura, ten labirynt, po którym wiodła swą nić Ariadna czy domniemany grób Homera na wyspie Ios. A czy nie zainteresuje Cię, że na wyspie Kos urodził się Hipokrates? Nie zechcesz zobaczyć Itaki, gdzie czekała na Odyseusza Penelopa?

Pałac w Knossos
Pałac w Knossos

Lokalna kuchnia ma mnóstwo smaków do zaoferowania

Na wielu wyspach można kupić wino miejscowego producenta. Na Eginie objesz się smakołykami z pistacjami. A o kuchni kreteńskiej mówi się, że należy do najzdrowszych na świecie. Warto też spróbować produktów z użyciem mastyksu, żywicy z drzew pistacji kleistej, które rosną na wyspie Chios.

Dla mnie jednym z bardziej uroczych semi-kulinarnych doświadczeń była cytryna, która w restauracji na Hydrze, spadła z drzewa prosto do talerza.

Wyspy są blisko siebie

Często wystarczą trzy godziny żeglowania, żeby znaleźć się w nowym miejscu. Dla załogi, która woli pływać rekreacyjnie to idealne rozwiązanie.

Tanie keje

Znamy wiele miejsc w Europie, gdzie za noc w marinie trzeba zapłacić 100 euro. W Grecji to się nie zdarza. Oczywiście, tutejsze mariny nie mają infrastruktury takiej jak choćby chorwackie. Ale jeśli tylko nie zależy ci na łazienkach z dziesiątką kabin prysznicowych i buchającą gorącem wodą, będzie dobrze. W Grecji zwykle płacimy od kilku do kilkunastu euro za noc.

Duży wybór czarterów

Biznes żeglarski w Grecji jest bardzo rozwinięty. Mają tu największą flotę w rejonie. Znajdziesz jachty w najróżniejszym standardzie.

Urozmaicone wybrzeża

Mnóstwo tutaj zatoczek, w których można się wykąpać i przenocować. Plaże. Jaskinie. Dzikie miejsca, w których możesz poczuć się jak jedyny człowiek na ziemi. Tylko 165 wysp z niemal 3000 to wyspy zamieszkałe. Z fantastycznych formacji skalnych słynie choćby wyspa Milos.

Milos
Milos

Natura

Nierzadko spotyka się tutaj delfiny. Lubią podpływać do jachtu i towarzyszyć żeglarzom w trasie. Można też spotkać żółwie Careta Careta. Ich miejsca lęgowe znajdują się szczególnie w okolicy Zakynthos. Jest również szansa spotkania foki, mniszki śródziemnomorskiej. Choć to gatunek zagrożony.

Delfiny w Grecji
Delfiny w Grecji

Świetne warunki do żeglowania

Sezon w Grecji trwa od kwietnia do października. Przez cały ten czas jest słonecznie i ciepło. W ciągu roku około 250 dni to dni słoneczne. Zdarzały nam się nieudane pogodowo majówki w Chorwacji. W Grecji nigdy! Wiele tu miejsc osłoniętych, więc z reguły jest nieduże zafalowanie. A wiatry przez większość sezonu są spokojne. Jeden z trudniejszych momentów w sezonie to sierpień, kiedy wieje meltemi, silny, nieprzewidywalny wiatr.

Wspaniali ludzie

Dlaczego jeszcze warto żeglować w Grecji? Ze względu na ludzi. W tawernach zawsze panuje wesołość i pełen życzliwości harmider. Grecy żyją na luzie i to się udziela wszystkim. Są też niezwykle gościnni. Zdarzało nam się, że byliśmy czymś raczeni przez gospodarzy. Kiedy Marcin na chore gardło zamówił ouzo, właściciel tawerny przyniósł wielką szklankę, mówiąc z uśmiechem: dla biednego chorego na mój koszt!

Czystość wody

Europejska Agencja Środowiska od lat wykonuje raporty na temat czystości wód europejskich. Ogólnie większość rejonów południa Europy nie ma się czego wstydzić. Ale kąpieliska Grecji są zawsze w czołówce.

Najnowsze wpisy