Tak płyniemy

Porty i kotwicowiska na wyspie Agistri

Agistri, przez niektórych nazywana Angistri, to nieduża wyspa, położona na zachód od Eginy i Moni. Agistri jest uważana za jedną z bardziej zielonych wysp greckich i rzeczywiście w wielu miejscach tu roztacza się zniewalający zapach drzew sosnowych. O tym, co można zobaczyć na wyspie Agistri piszemy TUTAJ.

Na wyspie są cztery miejscowości, dwa porty i kilka zatoczek. Na północny-wschód od wyspy jest mała wysepka Metopi. Przepływając tamtędy trzeba uważać na liczne płycizny i podwodne skały. Sami widzieliśmy sytuację, kiedy jacht, przepływający tamtędy nagle gwałtownie się zatrzymał, zaczepiając o coś na dnie. Na mapie to miejsce nie było oznaczone.

Porty na wyspie Agistri

Port w Megalochori (Milos)

Megalochori to stolica wyspy i największa miejscowość, położona w północno-zachodnim fragmencie wyspy. Tutejszy port jest jedynym na wyspie przystosowanym dla jachtów.

Port leży blisko miasta, więc jest dostęp do sklepów i tawern.

Cumowanie

Miejsca dla jachtów znajdują się w zachodniej części basenu portowego. W porcie cumuje się rufą do kei z kotwicą lub longsajdem przy pomoście pontonowym. Przy wejściu do portu jest miejsce dla wodolotów.

Ochrona

Port jest dobrze chroniony. Trudniej może być przy wietrze północno-wschodnim i południowo-wschodnim.

Media

Prąd i woda są dostępne w porcie. Za media płaci się według licznika. Żeby uruchomić licznik, trzeba pobrać kartę. Kaucja za kartę wynosi 5 euro. Za sam prąd zapłaciliśmy 1 euro.

Paliwo jest na zamówienie.

Port Megalochori
Widok na port Megalochori
Widok na port Megalochori

Port w Skali

Skala to urocza miejscowość turystyczna w północno-wschodnim punkcie wyspy. Zatoka jest wyjątkowo malownicza, a tutejszą plażę lubią szczególnie rodziny z dziećmi.

Przy falochronie zatrzymuje prom.

Port nie jest przeznaczony dla jachtów żaglowych. Przed wejściem do portu znajdują się skały, a w basenie portowym jest płytko.

Port nie chroni przed północnym i północno-wschodnim wiatrem.

Port w Skali

Kotwicowiska za wyspie Agistri

Dorousa

Przy południowo-zachodnim skraju wyspy znajduje się mała wyspa Dorousa. Między Dorousą a Agistri jest wąski, głęboki przesmyk. W tym rejonie znajdziesz kilka zatoczek, które oferują niezłe schronienie.

W zatoce przy Dorousie często jest ciasno, ale wiele jachtów zatrzymuje się tu tylko w ciągu dnia, wieczorem robi się luźniej. Wybrzeże jest skaliste. Warto użyć długich cum.

Podłoże jest piaszczyste, jednak są tu też fragmenty z kamieniami.

Zatoka jest otwarta na wiatr zachodni. W takim przypadku można zakotwiczyć przy Dorousie, po jej wschodniej stronie.

Dorousa
Zatoka widziana od strony Dorousy

Aponissos

Na północ od Dorousy jest wąska zatoka z plażą Aponissos.

Latem działa tutaj tawerna. Jest mały porcik, przystosowany wyłącznie dla małych łodzi rybackich. Za to naprzeciw tawerny jest mały betonowy pomost.

Podłoże piaszczyste z wodorostami.

Zatoka otwarta na północny wiatr.

Aponissos

Dragonera

Dragonera uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż w zatoce Sarońskiej. Ze względu na urodę tego miejsca wielu chce się tu zatrzymać, jednak nie poleca się zostawania w tym miejscu na noc. Podłoże jest skaliste.

Plaża Dragonera

Megali Bali

Megali Bali to zatoka po wschodniej stronie wyspy. Sympatyczna, otoczona skałami, stanowi dobre schronienie.

Podłoże piaszczyste, choć są i skały.

Megali Bali

Port w Megalochori pokazujemy w odcinku 18. naszego vloga. Agistri zaczyna się o czasie 8:13.

Najnowsze wpisy