Tak płyniemy

Jak spakować się na rejs po Cykladach

Dobre pytanie, jak spakować się na rejs. Jeśli jedziesz na jacht pierwszy raz, kwestia pakowania się może być dręcząca. Rzeczywiście, żeglowanie to szczególny rodzaj aktywności i warto przemyśleć, co ze sobą zabrać. Więc jak spakować się na rejs? Bez obaw! Nie jest tak trudno.

W Internecie znajdziesz mnóstwo porad, jak się spakować, kiedy jedziesz na rejs. Przyjmijmy dwa założenia:

Mówimy o pakowaniu się na letni rejs wypoczynkowy

Zupełnie inaczej należy się przygotować do wyjazdu sportowego, szkoleniowego, na trudniejsze wody czy poza sezonem.

Mówimy o tym, co jest potrzebne na rejsie

Nie piszę tu o rzeczach oczywistych, takich jak dokumenty czy podkoszulki. Spójrzmy na konkretne, specyficzne potrzeby związane z przebywaniem na wodzie. Mamy też kilka pomysłów, swoich własnych patentów, które mogą Ci się przydać.

Co zabrać

Miękka torba, worek żeglarski

Nie pakuj się do sztywnej walizki czy plecaka na stelażu. Kiedy już wyjmiesz rzeczy na jachcie, pustą torbę trzeba będzie gdzieś wcisnąć. A tam nie ma dość dużych pojemników. Miękką torbę zwiniesz i wepchniesz do jakiegoś schowka.

Worek żeglarski dodatkowo ma tę zaletę że jest z wodoodpornej tkaniny.

Ilość rzeczy

Na jachcie jest dość ciasno. Staraj się zabrać możliwie jak najmniej rzeczy, żeby nie mieć kłopotu z ich przechowywaniem.

Ubrania

Na jacht do Grecji weź podobne ubrania jak na inne wakacje. Z tym że raczej nie przydadzą się rzeczy eleganckie. Na pokładzie najlepiej sprawdzają się ciuchy sportowe, wygodne. Unikaj ubrań zwiewnych, szerokich, szalejących na wietrze szali. Wszystko, co może się wkręcić do kabestanu czy zaczepić o pieska, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zwróć uwagę na to, aby ubrania były szybkoschnące. Dlatego mięsisty sweter, wełniany szal czy dżinsy to nie najlepszy pomysł.

Na wodzie jest zawsze chłodniej niż na lądzie. Zestaw ciepłych rzeczy może się przydać.

Wiatr też jest silniejszy. Dlatego weź kurtkę, typu softshell albo windstopper.

Buty

Zwykle się zaleca, aby na jacht brać buty z białą podeszwą. Chodzi o to, by uniknąć pozostawiania śladów na pokładzie.

Zwróć uwagę, czy podeszwy nie są śliskie. Wierz mi, nie chcesz poślizgnąć się, stojąc na dziobie.

Warto, żeby buty były zakryte. Na pokładzie jest wiele drobnych wystających elementów, o które łatwo zahaczyć stopą. Zdarzało mi się chodzić boso. Zderzenie z metalową wypustką skończyło się zerwaniem paznokcia i myciem pokładu z rozległych krwawych plam.

Jeśli zdecydujesz się na buty odkryte, wybierz zapinane sandały, takie które dobrze trzymają stopę. To bezpieczniejsza opcja niż klapki.

Pokrowce wodoszczelne

Jesteś na jachcie. Tu jest woda. Latem w Grecji z reguły pokład nie jest zalewany wysokimi falami. Mimo to warto wziąć coś, w czym telefon będzie bezpieczny.

Pomyśl też o sznureczkach do telefonu i okularów.

Kubek termiczny

Sprzęt kuchenny jest dostępny w kambuzie. Zwykle jest pełna zastawa łącznie z różnymi rodzajami kieliszków. Ale jest jedna rzecz, którą warto zabrać. U nas sprawdzają się kubki termiczne. Są szczelnie zamknięte, przy przechyłach nie wylewa się płyn. Są też takie kubki, które mają przylepny spód. Idealne rozwiązane na łódkę.

Rozgałęziacz

Na łódce nie ma wielu kontaktów. Z prądu 220 V można korzystać tylko w porcie i wtedy wszyscy rzucają się na swoje ładowarki. Z doświadczenia wiemy, że rozgałęziacz bardzo się przydaje.

Powerbank i ładowarka

Poza portem, bez podłączenia w marinie, mamy dostęp do 12 V. Warto na wszelki wypadek mieć naładowane baterie zewnętrzne. Przyda się też ładowarka samochodowa.

Ochrona przeciwsłoneczna

Na wodzie słońce operuje znacznie mocniej. Działa nawet wtedy, kiedy jest pochmurno. Dlatego pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, kremie z filtrem i czapce z daszkiem.

Sprzęt do pływania

Nie zapomnij o goglach, rurce i płetwach. To Ci się na pewno przyda.

Czego nie zabierać

Ręczników i pościeli

Upewnij się przed wyjazdem, ale z reguły te rzeczy są na wyposażeniu czarteru.

Sztormiaka i kaloszy

Większość poradników zaleca, żeby pakując się na jacht, wziąć sztormiak i kalosze. To dotyczy rejsów bardziej wymagających. Letni rejs po Cykladach z reguły jest rekreacyjny, a warunki są na tyle dobre, że profesjonalny sztormiak nie jest konieczny. Na pewno za to warto wziąć wiatrówkę i polar.

Szpilek i drogocennej biżuterii

Na jachcie musimy znaleźć inny sposób na to by być damą. Buty na obcasie absolutnie się nie sprawdzą. Złote łańcuszki, bransoletki, wiszące, ciężkie kolczyki łatwo się o coś zaczepiają, wkręcają, rwą. No i ucha szkoda!

Więc jak spakować się na rejs? Zabrać dobry humor, to rzecz oczywista. Do tego spokój, luz i dużo otwartości. Będziesz na małej przestrzeni z tą samą grupą ludzi. To może być trudne, ale może być inspirujące. Od Ciebie zależy ten bagaż.

Najnowsze wpisy