Tak płyniemy

Wyspa Agistri, dama w zieleni

Zielona, pachnąca lasem sosnowym wyspa Agistri, jest sąsiadką sławnej Eginy i maleńkiej dzikiej Moni. Liczy 14 kilometrów kwadratowych, a odróżnia się od wielu innych wysp tym, że rozwija się tutaj bujna zieleń. Ten skrawek lądu porośnięty jest lasami sosnowymi, a oprócz tego uprawia się tu figi, oliwki, cytrusy i granaty.

Wyspa Agistri i jej miejskie życie

Na wyspie Agistri są cztery miejscowości: Megalochori, Skala, Metochi i Limenaria.

Megalochori

Megalochori, zwane też Milos, to stolica wyspy. Tutaj znajduje się port, w którym można zatrzymać się jachtem i tutaj dopływa też wodolot z Aten.

To skromna, spokojna miejscowość. Wąskie, brukowane uliczki prowadzą delikatnie w górę. Mijasz owocujące drzewka granatów i winorośli, z korzeniami wciśniętymi między kamienie.

Są tu hotele, tawerny, sklepiki.

Widok na port i miasto Megalochori
Widok na port Megalochori
Winogrona przy ulicy w Magalochori

Skala

Skala słynie wśród turystów. Znajduje się tu bardzo ładna piaszczysta plaża, a kąpielisko jest płytkie. Poleca się więc je rodzinom z dziećmi. Tutaj też jest port, w którym zatrzymuje się prom. Ale żeglarzom się go nie proponuje. Basen portowy jest zbyt płytki.

W Skali skupia się turystyczne życie wyspy.

Metochi

Metochi leży powyżej Skali. Tutaj można znaleźć najstarsze domy na wyspie. To spokojna, autentyczna grecka wieś, żyjąca na uboczu. Roztacza się z niej piękny widok na zatokę Sarońską.

Limenaria

Limenaria leży na południu wyspy. Turyści nie zatrzymują się tutaj na dłużej. W wiosce nie ma hoteli, barów, jest tylko jedna tawerna. Wspaniałe miejsce, by zażyć autentycznej Grecji.

Kapliczka

Wyspa Agistri i historia

Podobno w czasach starożytnych wyspa Agistri nazywała się Kekrifalia, co znaczy ozdobiona głowa i według Iliady, była ona sprzymierzona z Eginą w Wojnie Trojańskiej.

Jak dowodzą wykopaliska archeologiczne, wyspa była zamieszkana już 2500 lat temu. Znaleziska z Megaritissy, Aponissos i Kontari, wystawione są w Centrum Kultury w Megalochori.

Wyspa Agistri i mit

Uciekająca z Krety przed królem Minosem nimfa Afaja, zanim dotarła na Eginę, skryła się w tutejszych grotach. Miejscowi rybacy czyhali na jej cnotę, więc bogini Artemida założyła jej wianek, dzięki któremu dziewczyna stała się niewidzialna. Stąd starożytna nazwa wyspy Kekrifalia, ozdobiona głowa.

Co robić na wyspie Agistri

Plażować

Na wyspie jest wiele plaż, słynących z urody. Piaszczysta plaża w Skali daje komfort i przyjemność bezpiecznego pływania, a skalista plaża Dragoneria cieszy oczy.

Wybrać się na wycieczkę wgłąb wyspy

Poleca się wycieczki piesze. Można też wypożyczyć rower. Niektórzy wybierają jazdę konno.

Na południowo-zachodnim krańcu wyspy jest urocze jeziorko.

Nurkować

Przy południowo – zachodnim skraju wyspy Agistri jest mała wysepka Dorousa. Amatorzy nurkowania przypływają tu do zatopionego w roku 2004 statku Avantis III.

Wyspa Agistri to wspaniałe doświadczenie spokoju, ciszy i autentyczności. Ta skromna, delikatna wyspa nie narzuca się, nie przytłacza zabytkami, atrakcjami, ciekawostkami, dzięki czemu daje oddech i jest źródłem prawdziwego odpoczynku.

Wyspę Agistri pokazaliśmy w odcinku 18. naszego vloga:

Najnowsze wpisy