Tak płyniemy

Lawrio – początek i koniec

Lawrio, miasteczko położone 40 km na południe od Aten, nie jest najpiękniejszym miejscem w Grecji, ale wielu z nas tu przyjeżdża, żeby odebrać w porcie jacht czarterowy.

W okolicy znajdują się dwa porty: marina Olympic i port Lawrio.

Tutaj więc często zaczyna się nasz rejs i tutaj się kończy.

Zapewne nie będziesz mieć dużo czasu, by zagłębić się w uliczki miasta czy wyruszyć dalej na przylądek Sunion. Gdyby jednak okazało się, że zostało Ci kilka wolnych godzin, okolice Lawrio mogą Cię zaskoczyć.

Jak dojechać z lotniska do Lawrio?

Autobus

Niestety, nie ma bezpośredniego autobusu do Lawrio. Konieczna jest przesiadka w Markopoulo.

Autobus KTEL odjeżdża co godzinę z poziomu przylotów między wyjściem 2 i 3. Dojazd trwa około godziny, a cena biletu to 4,40 euro.

W Markopoulo przesiadasz się do autobusu do Lawrio, który kończy trasę przy głównym porcie w Lawrio.

Taxi

To oczywiście najłatwiejszy i najszybszy sposób, by dotrzeć z lotniska do Lawrio. Dojazd trwa 30 minut, a koszt to około 40 euro. W nocy drożej (70 euro).

Taksówkę łatwo znajdziesz przed wyjściem z terminala.

Orientacja w mieście

Portu w Lawrio nie sposób przegapić. Znajduje się w samym centrum miasta. Na północ od portu jachtowego jest port promowy. Promy stąd płyną na Keę, Kythnos, Lemnos i do Kawali.

W okolicy portu znajduje się przystanek autobusowy, hotel Nikolakakis Rooms. Obok hotelu znajdziesz pralnię samoobsługową. Nieco dalej od portu z kolei znajduje się pasaż, gdzie jest wiele restauracji i sklepy. Tam możesz kupić kartę sim. O tym jak kupić pakiet danych opowiadamy TUTAJ.

Zakupy

Około 200 metrów od portu za sklepem Jumbo, którego nie da się przegapić, bo kolorowe litery widać z daleka, znajduje się supermarket MyMarket. Jest duży, możesz zrobić w nim zakupy na jacht i zamówić dowóz do mariny.

Jeśli masz ochotę odejść nieco dalej, na końcu pasażu około 1 km od portu, są obok siebie dwa supermarkety MyMarket i Sklavenitis. One również oferują bezpłatny dowóz zakupów. Oferta we wszystkich supermarketach jest podobna. Choć w Sklavenitis mają pewną suchą kiełbaskę, której nie mają w MyMarket. Dlatego my z reguły wybieramy Sklavenitis.

Gdzie zjeść?

Jeśli nie masz czasu ani ochoty odchodzić od portu, przy promenadzie znajdziesz restaurację To Petrino. Jest w jednym ze starszych budynków mieście i oferuje ładny widok na marinę. Opinie o tutejszej kuchni są różne. My byliśmy tam dwa razy. Raz smakowało bardzo, raz mniej.

Warto odejść nieco od portu, pójść w kierunku pasażu, gdzie wybór restauracji jest większy.

Blisko pasażu znajdziesz To Steki Tou Mina. Nad wejściem wisi niedziałający zegar. W Grecji stojący zegar to nierzadki widok. Ukazuje szczególne podejście Greków do życia i sprawia, że goście czują się swobodnie. Wnętrze restauracji jest bardzo stylowe, ale na pewno usiądziesz na placu na zewnątrz, gdzie również panuje świetna atmosfera, zwłaszcza wieczorem. Restauracja serwuje mięsa, owoce morza, a ciekawostką są potrawy podawane w chlebie.

Restauracja To Steki Tou Mina
Talerze mięs i owoców morza
w To Steki Tou Mina

Nasz znajomy Christos poleca Souvlaki Bar Vamvakousi, a my byliśmy bardzo zadowoleni z wizyty w rodzinnej knajpce, specjalizującej się w domowym makaronie Pasta Patata. Pasta Patata dostarcza również potrawy na zamówienie.

Lawrio – ośrodek górniczy

Lawrio przez lata słynęło jako ośrodek przemysłu górniczego. Rejon jest bogaty w surowce geologiczne, które zaczęto wydobywać już 3 000 lat p. n. e. W okolicach Lawrio wydobywano głównie srebro, miedź i ołów. Tutaj przetapiano surowce, wybijano srebrne monety – drachmy, produkowano broń, narzędzia oraz elementy konstrukcyjne statków.

W czasie zaboru tureckiego przemysł podupadł, by ożyć w XIX wieku i rozwijać się do drugiej połowy XX wieku. Ostatnią kopalnię w rejonie zamknięto w roku 1977.

I tak dzisiaj w okolicy można znaleźć pozostałości starych kopalni i fabryk. Na przykład między portem jachtowym i promowym zobaczysz resztki konstrukcji, którą dostarczano surowce do portu. W pobliżu są też starożytne piece hutnicze.

Konstrukcja do transportu surowców

W okolicy znajdziesz odkrywki archeologiczne, a jadąc z Lawrio na północ będziesz mijać płucznie – instalacje wzbogacania rudy.

Starożytne Lawrio, właśnie ze względu na rozwijający się tu przemysł wydobywczy, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejka Ateny – Lawrio

W 1885 roku powstała wąskotorowa linia kolejowa łącząca Ateny z Lawrio. Nowoczesna kolejka była powodem do dumy dla mieszkańców, a do tego znacznie skracała czas dojazdu.

Dziś już pozostały tylko resztki torów kolejowych i zdewastowany wagon, stojący w miejscu starej stacji, niedaleko portu.

Zarośnięte tory kolejki wąskotorowej
Wagonik kolejki wąskotorowej

Co zobaczyć w Lawrio?

Muzeum geologiczne

Warto tam zajrzeć, jeśli interesuje Cię historia regionu, szczególnie związana z rozwojem przemysłu wydobywczego. Obejrzysz tutaj też zbiór różnego rodzaju minerałów, znalezionych w okolicy.

Muzeum archeologiczne

Nieduże muzeum, również położone w centrum miasta, mieści znaleziska archeologiczne z okolicy, szczególnie posągi, mozaikowe posadzki czy wyposażenia domostw. Najstarsze przedmioty pochodzą z roku 5000 p. n. e.

Park przemysłowy

Muzeum przemysłu, zwane parkiem przemysłowym, stanowi obiekt dydaktyczny politechniki ateńskiej. Znajduje się tu 48 budynków, w których przeprowadzane są różnorakie prace badawcze. Zwiedzanie jest możliwe tylko jeśli się umówisz.

Las palmowy

Na północ od centrum, po drodze do parku przemysłowego, znajduje się niewielki, ale wart odnotowania las palmowy. Wzbudza zainteresowanie jako najstarszy tego typu park Grecji, pomnik przyrody. 

W okolicy Lawrio

Thorikos

Około 2 km na północ od miasta znajdują się pozostałości starożytnego miasta Thorikos. Najciekawszy jest położony na zboczu wzgórza amfiteatr z VI w. p. n. e. Teatr jest otwarty non stop, wstęp wolny.

Idąc od amfiteatru do miasta mija się kilka małych zacisznych plaży.

Amfiteatr Thorikos
Amfiteatr Thorikos

Świątynia Posejdona

Około 10 km na południe od Lawrio, na przylądku Sunion znajduje się świątynia Posejdona. Pięknie prezentuje się na szczycie wzgórza. Zobaczysz ją z pokładu jachtu, płynąc z portu w Lawrio.

Świątynia z V wieku p. n. e jest nieźle zachowana. Wciąż stoi 18 kolumn, a na jednej z nich znajduje się wyryty podpis Lorda Byrona.

Miejsce to słynie z pięknych zachodów słońca.

Świątynię Posejdona pokazywaliśmy w filmie:

Najnowsze wpisy